Nízke Tatry - Národný park alebo trhací kalendár?

Autor: Dominik Stano | 29.3.2018 o 7:32 | Karma článku: 1,85 | Prečítané:  178x

V Nízkych Tatrách som strávil veľkú časť svojho detstva, preto mi nie je jedno, čo sa v nich a v ich okolí deje.

Nízke Tatry a najmä Demänovská dolina sa zmenila na nepoznanie. Otázkou je, či v dobrom alebo zlom svetle. Veľká výstavba developerov síce zvyšuje cestovný ruch na území Slovenska, ničí sa tým však príroda, na ktorej už vidno, že má toho dosť. Roky 2004 a 2014 si Slovensko pamätá najmä vďaka silným víchriciam, ktoré zasiahli naše územie a lesy zmenili na nepoznanie. Lesníci sa o kalamitné drevo, ktorého bolo po tejto spúšti veľké množstvo, postarali. Po odstránení tohto dreva však začali s ťažbou zdravého lesa, čo vyvoláva množstvo negatívnych názorov.

Demänovská dolina dnes patrí medzi najväčšie športovo-rekreačné stredisko na Slovensku a je plná turistov počas celého roka. V zime je to vďaka najväčšiemu lyžiarskemu stredisku na Slovensku Jasná Nízke Tatry, cez leto nám ponúka turistiku na vrcholy Chopka, Ďumbiera a iných vrcholov kopcov v Nízkych Tatrách. Žiaľ taký výhľad, aký ste mohli vidieť zo štítov týchto kopcov sa vám už nenaskytne. V Nízkych Tatrách sa totižto ťažia lesy ako na bežiacom páse a pri prechádzaní jednotlivých dolín alebo horských priechodov, ako je Čertovica, sa vám naskytne pohľad, ktorý je na zaplakanie. Národný park podľa § 19 zák. 543/2002 Z.z.: Rozsiahlejšie územie, spravidla s výmerou nad 1000 ha, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou alebo v jedinečnej a prirodzenej krajinnej štruktúre, tvoriace nadregionálne biocentrá a najvýznamnejšie prírodné dedičstvo, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti. V čom nastala chyba, že Nízke Tatry sa zmenilo na prostredie, kde sú na turistických trasách a chodníkoch koľaje po ťažkej technike?

Vstup do Demänovskej doliny vo vás už nevyvoláva pocit, že ste sa ocitli v národnom parku a teda krásna nedotknutá príroda, hory plné stromov a miesto, kde človek načerpá energiu v tichosti Nízkych Tatier. Na konci Demänovskej doliny sa národný park zmenil na obrovské stavenisko a akúsi súťaž o to, ktorý hotel bude väčší, luxusnejší a poskytne viac lôžok. S neprestávajúcou výstavbou hotelov, apartmánov, chát a penziónov žiaľ najviac trpí príroda. Z každej strany na turistov „hľadia“ vykosené pásma lesov, z ktorých stále miznú stromy alebo sa vyrubujú za účelom nových možností ubytovania. Kombinácia ťažkých strojov, nákladných áut, vyvrátených stromov a „mesačnej“ krajiny na atmosfére, ktorú by ste od národného parku očakávali, nepridáva. V minulom roku sa začalo s výstavbou najväčšieho hotelového komplexu Damian Jasná, ktorá bude poskytovať 500 lôžok. Otázkou je dokedy dokáže Jasná zvládať stále pribúdajúci záujem lyžiarov o lyžovačku v Nízkych Tatrách.

Vlastník lyžiarskeho strediska, Tatry Mountain Resort investoval do turistického ruchu v Nízkych a Vysokých Tatrách už vyše 200 miliónov eur a nevyzerá, že by mienil zo svojho rozpočtu čerpať menej. Naopak, nekontrolovateľná výstavba ubytovacích zariadení spôsobuje, že je potrebných viac a viac finančných prostriedkov. Okolia lyžiarskych zjazdoviek obklopujú ďalšie a ďalšie výstavby chalet a hotelov.

Počtu lôžok však nie sú prispôsobené kapacity zjazdoviek a lanoviek, nehovoriac o dopravnej infraštruktúre v Demänovskej doline. V najväčšej sezóne, čiže počas Vianočných a jarných prázdnin, je Jasná jasná. Človek čaká v rade na lanovku  pokojne aj 20-30 minút a na zjazdovkách kľučkuje pomedzi tisícky ľudí, ktorí sa musia vyhýbať na úzkom páse zjazdoviek. Z lyžovačky sa teda stáva boj o svoje zdravie, keďže človek sa musí mať na neustálom pozore Ku špičkovej lyžovačke nepridáva ani to, že návštevník musí vystáť dlhý rad pri lanovke. Teda, ak sa na tú lyžovačku vlastne dostanete a nezostanete trčať 2-3 hodiny v dopravnej zápche kvôli tomu, že pracovníci na parkoviskách už nemajú miesto pre stovky ďalších prichádzajúcich áut. Situáciu vyrieši polícia tým, že dolinu úplne uzavrie.

Spoločnosť TMR sa situáciu aspoň z časti snaží zlepšiť novou zjazdovkou, ktorá má spájať Otupné (1 187 m.n.m.) s Lukovou (1665 m.n.m.). Vďaka tomuto zlepšieniu by malo byť vyrúbaných niečo vyše 9 hektárov zalesnenej plochy. Týmto zásahom do prírody chráneného územia národného parku sa znova poruší zákon, ktorý hovorí o územiach v národných parkoch. Za lyžovačku teda znova zaplatia zvieratá a biotopy, ktoré by týmto krokom prišli o svoje prirodzené prostredie.

To, čo bude s Nízkymi Tatrami o pár rokov ťažko povedať. Ak sa ale bude pokračovať nastoleným trendom, mohlo by sa stať, že Národný Park Nízke Tatry príde o titul "národný park".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.

Píše Marek Maďarič

Trestanie Orbána má vážne chyby (píše Marek Maďarič)

V správe nemali riešiť jeho ideové smerovanie či nevítaciu politiku.


Už ste čítali?